Bilim ve Teknoloji

Mete Han’dan Cumhurbaşkanı Erdoğan’a Türk savunma sanayisinin yolculuğu TEKNOFEST’te

Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB) tarafından hazırlanan “Geçmişten Geleceğe Türk Savunma Sanayii” başlıklı zaman tüneli, Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali TEKNOFEST’te ziyaretçilerle buluşacak.

Bilim ve Teknoloji

TEKNOFEST liseli gençleri Milli Teknoloji Hamlesi’nde cesaretlendiriyor

TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Mandal, TEKNOFEST yarışmalarına ilişkin, “Sayının özellikle liseli kardeşlerimizde artıyor olması, ‘Ülkemizin Milli Teknoloji Hamlesi’nde ben de varım’ noktasında cesaretlendiriyor.” dedi.

Bilim ve Teknoloji

Bayraktar yarışmacı gençlerin çağrısına kayıtsız kalmadı

Robotaksi Binek Otonom Araç Yarışması’nda gençlerin sosyal medyadan yaptıkları çağrıya kayıtsız kalmayan TEKNOFEST Yönetim Kurulu Başkanı Bayraktar “Konum atın geliyorum gençler” karşılığını vererek mücadelenin dördüncü günü yarışmacılarla buluştu.

Bilim ve Teknoloji

Gençler savunma sanayisi için KÖK’ten yetişecek

Savunma sanayisindeki nitelikli insan kaynağı ihtiyacına yönelik olarak hayata geçirilen programlara KÖK eklendi. Programa seçilecek 45 öğrenci, ikinci sınıfta “ustalarıyla” birlikte 3 yıllık kariyer hazırlığına başlayacak.

Bilim ve Teknoloji

Dijital suçlar her geçen gün artıyor

Kaspersky Üst Yöneticisi (CEO) Eugene Kaspersky, “KSN altyapımız tarafından sağlanan verilere göre, dünya çapında dijital suçta yüzde 25’lik artış görüyoruz” değerlendirmesinde bulundu.

Bilim ve Teknoloji

Türk Silahlı Kuvvetlerinin yeni uydusu için başlangıç toplantısı yapıldı

Türk Hava Kuvvetlerine hizmet veren Göktürk-1 Uydusu’nun yerini alacak yüksek çözünürlüklü Göktürk Yenileme Keşif Gözetleme Uydusu’nun başlangıç toplantısı gerçekleştirildi.

Bilim ve Teknoloji

Uzaya çıkmadan anlaşma yapıldı

Türksat AŞ, yıl sonunda uzaya gönderilmesi planlanan Türksat 5B uydusu için ilk anlaşmasını imzaladı.

Bilim ve Teknoloji

NASA James Webb Uzay Teleskopu’nu 18 Aralık’ta fırlatacak

ABD Havacılık ve Uzay Ajansı, Hubble Uzay Teleskobu’nun yerini alması planlanan yeni nesil James Webb Uzay Teleskobu’nu 18 Aralık’ta fırlatmaya hazırlanıyor.

Bilim ve Teknoloji

Yüksek teknoloji ürünlerinin üretileceği ‘yeni nesil endüstri ve teknoloji bölgeleri’ kurulacak

Yüksek teknoloji ürünlerinin üretileceği, büyük ölçekli yerli ve yabancı yatırımların yer alacağı, etkin yönetişim modeline sahip yeni nesil endüstri ve teknoloji bölgeleri kurulacak.

Bilim ve Teknoloji

Elektrikli Araçlar görücüye çıktı

TEKNOFEST Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali kapsamında 2019’dan, TÜBİTAK tarafından da 2005’ten bu yana düzenlenen Efficiency Challenge Elektrikli Araç Yarışları ile Liseler Arası Efficiency Challenge Elektrikli Araç Yarışları’na start verildi.