Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, Yunanistan’da Batı Trakya Türkleri’ni ziyaret etti

Yunanistan’a iki günlük ziyaret gerçekleştiren Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Batı Trakya Türklerini ziyaret etti ve Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias ile bir görüşme gerçekleştirdi. İkilinin görüşmesinde Türkiye ve Yunanistan’ın, yeni tip koronavirüs (Covid-19) aşılarının karşılıklı tanınması konusunda anlaşmaya vardığı aktarıldı.

Fotoğraf: Dışişleri Bakanlığı

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, ikili ilişkileri ele almak ve Batı Trakya Türkleri’yle buluşmak için Yunanistan’ı ziyaret etti.

Çavuşoğlu, dün (30 Mayıs 2021) başlayan ziyaretinin ilk gününde Batı Trakya’da ilk olarak Gümülcine Müftüsü İbrahim Şerif ve İskeçe Müftüsü Ahmet Mete’yle görüştü.

Görüşmeye ilişkin açıklamalarda bulunan Çavuşoğlu, müftülerin çalışmalarının Türk Azınlığın birlik ve beraberliğinin korunması ve güçlendirilmesine büyük katkı sağladığını söyledi.

Batı Trakya’daki iki Türk Azınlık lisesinden biri olan Celal Bayar Lisesi’ni de ziyaret eden Çavuşoğlu, burada hatıra fotoğrafı çektirdi ve bir konuşma yaptı.

Fotoğraf: Dışişleri Bakanlığı

Çavuşoğlu konuşmasında, soydaş çocukların daha iyi koşullarda eğitim görmelerinin ve her yaşta ana dillerinde eğitim almalarının önemli olduğunu ve Türkiye’nin bu sorunların çözümü için soydaşlara desteğinin süreceğini ifade etti.

Batı Trakya Türk Azınlığı Danışma Kurulu üyeleri ile de biraraya gelen Çavuşoğlu, haklarını arama mücadelelerinde Türkiye’nin her daim ve kararlılıkla Türk Azınlığın yanında olduğunu vurguladı ve Türkiye’nin Yunanistan’daki Türk azınlığa güçlü desteğinin altını bir kez daha çizdi.

Çavuşoğlu Yunanistan gezisinde ilk günün sonunda, Türk Azınlığının hakları için son nefesine kadar mücadele etmiş dava adamı merhum Sadık Ahmet’in Gümülcine’deki kabrini ziyaret ederek dua okudu.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu (solda), Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis (sol 2). Fotoğraf: Mevlüt Çavuşoğlu sosyal medya hesabı.

Türkiye ve Yunanistan, Covid-19 aşılarını karşılıklı tanıyacak

Gümülcüne de yaptığı ziyaretlerin ardından bugün başkent Atina’da temaslarda bulunan Çavuşoğlu, ilk olarak Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis tarafından kabul edildi.

Konuya ilişkin sosyal medya hesabından bir paylaşımda bulunan Çavuşoğlu, “Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis’le görüştük. Diyalog kanallarımızın yeniden canlandırılması olumlu.

Sorunlarımızın çözümü için ilişkilerimizin güçlendirilmesi önem arzediyor.” ifadesini kullandı.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu (sağ 2), Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias (sol 2). Fotoğraf: Mevlüt Çavuşoğlu sosyal medya hesabı.

Ardından Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias ile görüşen Çavuşoğlu, sosyal medya hesabından bir açıklama yaptı.

Türkiye ve Yunanistan’ın, Covid-19 aşılarının karşılıklı tanınması konusunda anlaşmaya vardığını vurgulayan Çavuşoğlu açıklamasında şu sözlere yer verdi:

“Yunanistan Dışişleri Bakanı Dendias’la ikili ilişkilerimizi ve bölgesel konuları görüştük. Kovid-19 aşıları sertifikalarının karşılıklı tanınması kararını aldık. Aramızdaki meseleleri çözmek için diyaloğumuzu kesintisiz sürdürmek konusunda hemfikiriz.”