İstanbul’un Fethi’nin 568. yıl dönümü iki ayrı etkinlikle kutlandı

İstanbul'un Fethi'nin 568. yıl dönümü hükümet ve muhalefet tarafından organize edilen iki farklı etkinlikle kutlandı.

featured
Fotoğraf: Türkiye Cumhuriyeti İletişim Başkanlığı

İstanbul’un Fethi’nin 568. yıl dönümü için hükümet ve muhalefet ayrı ayrı etkinlikler düzenledi.

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı ile Kültür ve Turizm Bakanlığı işbirliğinde organize edilen etkinlik Ayasofya-i Kebir Camii’nde Kur’an-ı Kerim tilaveti ile başladı.

Etkinlikte, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın günün önlem ve anlamına işaret ettiği bir konuşma videosu da gösterildi.

Konuşmanın ardından İstanbul’un tarihi mekanlarında ışık ve video haritalama (mapping) teknolojisiyle gerçekleştirilen gösteriler sunuldu.

İletişim Başkanlığı tarafından yapılan açıklamada, İstanbul’un Fethi’nin 568. yıl dönümü, Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığınca Kültür ve Turizm Bakanlığı iş birliğinde, kentin simge mekanlarında gerçekleştirilen özel görsel etkinliklerle kutlandığı belirtildi.

Açıklamada şöyle denildi:

“Ayasofya-i Kebir Camii’nde Kur’an-ı Kerim tilaveti ile başlayan etkinlikler, Galata Kulesi’nde ışık ve video haritalama (mapping) teknolojisiyle gerçekleştirilen gösteriyle devam etti. Gösteride, İstanbul’u 21 yaşında fethederek çağ açıp çağ kapatan ve Osmanlı’yı dünya imparatorluğuna dönüştüren Fatih Sultan Mehmet Han’ın at üstündeki görseline yer verildi.

Fethe dair bilgilerin de seslendirildiği coşkulu kutlamada, fethin sembolü Ayasofya’nın semasına Türkiye’de ilk kez uygulanan gökyüzü video haritalama yöntemiyle fetih görselleri yansıtıldı.”

İBB Haliç’te kutladı

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), 29 Mayıs İstanbul’un Fethi’nin 568’nci yıl dönümü kutlamalarını, Beyoğlu’ndaki Haliç Kongre Merkezi otopark alanında İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu ve eşi Dilek Kaya İmamoğlu ev sahipliğinde gerçekleştirilen etkinlikle kutladı.

Etkinliğin onur konukları, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ve İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener oldu.

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun yanı sıra Kılıçdaroğlu ve Akşener düzenlenen etkinlikte İstanbul’un Fethi’ne dair birer konuşma yaptı.

Etkinlik, Fatih Sultan Mehmet’in İstanbul’u almak için döktürdüğü “şahi” topunun ağzından esinlenerek tasarlanan 37 metrelik sahne üzerinde gerçekleştirildi. Sahne önüne konumlandırılan toplar önünde konumlandırılan özel makyajlı ve kostümlü performans sanatçıları, fetih dönemimin askerlerini canlandırdı.

İlişkili Haber:
Soğuk Savaş'ın gün yüzüne çıktığı ülke Ukrayna
Fotoğraf: İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB)

Haliç üzerinde görsel şölen

Mustafa Demir Hoca’nın okuduğu Kur’an-ı Kerim tilaveti sunulmasının ardından İBB Mehteran Takımı’nın gösterisiyle devam eden etkinlik, “drone”, “mapping” ve ışık gösterileriyle tamamlandı.

İBB tarafından yapılan açıklamada şu ifadeler yer aldı:

“Özel olarak programlanan yüzlerce “drone”, 10 dakikalık muhteşem bir multimedya gösterisiyle, Haliç üzerinde görsel şölen yaşattı.

8 farklı noktada; Salacak sahili, Pierre Loti, Beşiktaş Yahya Kemal Parkı Fatih Sultan Mehmet Heykeli, Yedikule, Topkapı, Belgrad Kapı, Rumeli Hisarı ve Sarayburnu Atatürk Anıtı’nda da Haliç’teki gösteriyle eş zamanlı olarak ışık ve ses gösterileri düzenlendi. Pandemi nedeniyle etkinliği canlı izleyemeyen İstanbullular, İBB ve İmamoğlu’nun sosyal medya mecraları üzerinden bu muhteşem görsel şölene, “sanal” olarak tanıklık etti.

“Drone”ların gösterisine, 2000 metrekarelik alanı kapsayan ve fethin sembolik anlarını anlatan “mapping” film eşlik etti. Görsel şölenin ardından sahne alan 76 kişilik İskender Paydaş Orkestrası, fethe özel bestelenen marşı icra etti.”