Büyükçekmece Gölü’nde 15 kişiye ceza kesildi

Büyükçekmece Gölü’nde yasak avcılığın önüne geçmek için kolluk kuvvetlerinin denetimleri aralıksız devam ediyor.

denetim
Daha Fazla Göster

Çalışmalar kapsamında gölde yasadışı avcılık yapan 15 kişiye idari para cezası uygulandı ve 1 tona yakın canlı balık tekrar doğal yaşam alanlarına bırakıldı.

İstanbul İl Tarım ve Orman Müdürlüğü Balıkçılık ve Su Ürünleri Şube Müdürlüğü çalışma programı kapsamında Arnavutköy İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü, Büyükçekmece İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü su ürünleri kontrol görevlileri, İBB Zabıta Daire Başkanlığı Deniz Zabıta Amirliği, Büyükçekmece Belediyesi Çevre Koruma Müdürlüğü personelleri ve Sivil Toplum Örgütü olarak İstanbul Amatör ve Sportif Balıkçılık Derneği (İSOBDER) gönüllülerinin gözlem amaçlı katılımı ile birlikte toplam 27 kişilik ekiple Büyükçekmece Gölü’nde yasadışı ticari balık avcılığı ve amatör balık avcılığı yapanlara yönelik denetim ve kontroller yapıldı.

Yapılan denetimlerde kullanımı uygun olmayan istihsal av malzemeleri olarak 15 takım olta, 1 adet tırıvırı – paraşüt ağ, 40 adet çok iğneli küspe, 5 metre boyunda büyük boy pinter ağ, 2.800 metre uzatma misina ağına el konuldu.

Ağlarının içinde bulunan ve canlı oldukları tespit edilen 400’den fazla yaklaşık olarak 1 ton ağırlığında balıklar tekrar doğal yaşam alanlarına bırakıldı.

El konulan istihsal av malzemeleri mülkiyeti kamuya geçirilmesi için Arnavutköy İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü deposuna yediemine kaldırıldı.